Na Heurece využíváme personalizaci a cílenou reklamu. Na základě vašeho chování na Heurece personalizujeme její obsah. Kliknutím na „Rozumím“ nebo jinam souhlasíte také s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete vypnout v nastavení prohlížeče. Více


Poradna Hry pro PC

Jak vybrat hru pro PC?

 
Zahrajte si nejnovější hry i bez herní konzole.
 
 
 
 
Přestože konzole jsou s hraním více spjaté, zdaleka nejrozšířenější herní platformou jsou právě počítače. Díky tomu mají i největší nabídku her. Jak se v ní vyznat?
 
K počítači má přístup prakticky každý, což z něj dělá nejrozšířenější herní platformu. Ne každý počítač ovšem stačí na všechny hry, na běžném kancelářském notebooku nejnovější 3D tituly fungovat nebudou – bez herního stroje s výkonnou grafickou kartou si je nezahrajete. Zdaleka ne všechny nové hry jsou nicméně tak náročné, a to i díky faktu, že se v posledních letech velmi rozmohly takzvané indie tituly od nezávislých vývojářů. 
 
 
 

Žánry

 
Elektronické hry se rozdělují podle žánrů. Existují pochopitelně i hry, které jich kombinují více (např. akční hra s RPG prvky), jeden ale vždy dominuje.
 
 
 
 
 

Online, nebo offline?

 
V některých hrách budete jediným aktérem vy. Jedná se zejména o tituly zaměřené na příběh, který se soustředí na konkrétní postavu, za niž hrajete. Existují ale i online hry, kde se v jednom prostředí setkávají postavy různých hráčů. Ty mohou spolupracovat v týmech nebo může každý hrát za sebe. 
 
Online hry naleznete nejčastěji mezi akčními, strategiemi, sportovními, závodními a RPG tituly, specifickou kategorií je MOBA (Multiplayer Online BattleArena) pohybující se na hraně akčních her, strategií a RPG. V těch se tří až pětičlenné týmy utkávají na malých mapách, kde musí protivníkovi ničit základny a zároveň neustále vylepšovat svoji postavu a bojovat s protihráči. Právě do této kategorie spadá i nejhranější hra na světě s názvem League of Legends. Jedná se o jeden z hlavních žánrů, který je hrán profesionálně v rámci e-sport scény, dále se profesionálně hrají ještě některé FPS či strategie. 
 
 
 
 

Hraní na Macu a Linuxu

 
Většina her je primárně vyvíjena pro operační systém Windows. Platformy Mac a Linux mají v tomto ohledu omezené možnosti, nicméně situace se zlepšuje. Krabicové verze her pro ně jsou sice vzácností, internetové obchody, jako jsou Steam či Origin, ale nabízí poměrně velký počet kvalitních titulů i nenáročných indie her. V případě Macu se přidává ještě Mac AppStore, kde jsou k dispozici další hry. 
 
Oba systémy mají také možnost využití emulátoru, který dokáže spouštět soubory určené pro Windows. U Linuxu jde o program Wine, pro Mac je určen WineBottler. V obou případech nicméně platí, že zdaleka ne každá hra bude funkční. Některé mohou být zcela nehratelné, jiné mohou vykazovat menší či větší potíže. Zjistit to můžete buď metodou pokus-omyl, nebo rešerší na internetu, kde minimálně u známějších titulů informace o kompatibilitě s danou platformou půjde nalézt.
 
 
 
 

Indie hry

 
S rozmachem online obchodů a jejich podpory nezávislých vývojářů výrazně vzrostla indie herní scéna. Většinou nejde o tituly s ultra-realistickou 3D grafikou, vynikají spíše výtvarným zpracováním a nápaditostí. Mnoho indie her však dokáže odvyprávět sofistikované příběhy a poskytnout hodiny zábavy, i když mohou být zpracovány v jednoduché osmibitové grafice.
 
 
 
 

Náročnost na hardware

Náročnost her je různá, a je tedy velký rozdíl v parametrech počítačů, na kterých mohou být hrány. U každé hry by v popisku či na krabici měly být uvedeny minimální hardwarové požadavky, při kterých hru spustíte na základní nastavení, a poté doporučené požadavky, se kterými si již zahrajete ve vyšší kvalitě a s lepším rozlišením. 
Pokud vám hardwarové parametry nic neříkají, existují také specializované stránky, které automaticky detekují hardware vašeho přístroje, a následně v nich můžete vybrat hru, jejíž kompatibilitu chcete zjistit. 
 
 
 
 
 

Distribuce

 
Hry můžete nakoupit několika různými způsoby. Významnější tituly vycházejí v krabicových verzích, jež můžete zakoupit ve specializovaných obchodech s hrami či elektronikou, méně známé poté seženete prostřednictvím on-line distribuce. V tomto ohledu dominuje platforma Steam vyvinutá studiem Valve, kromě ní své platformy vytvořilo také EA (Origin) a Ubisoft (U-Play). Všechny mají společné to, že kromě nákupu her umožňují také kontakt s dalšími hráči, v případě Steamu s nimi můžete u podporovaných her také měnit různé předměty, stahovat si modifikace od komunity a vést diskuze. 
 
 
Existují i další online obchody, obvykle zaměřené na nějaký tip her. Mezi nejznámější patří GOG.com (zkratka pro Good Old Games), kde seženete převážně starší tituly za příznivé ceny a bez jakékoli ochrany. Zajímavý je také humblebundle.com, kde můžete za balíček her zaplatit libovolnou částku a při překonání průměru získáte další obsah. Navíc můžete libovolnou část peněz věnovat na vybranou charitu.
 
 
 

Speciální edice a DLC

 
Jedna hra může vyjít v několika edicích. Kromě té základní, kde naleznete většinou pouze hru samotnou, se mohou objevit ještě různé rozšířené či speciální edice. Krabicové verze jsou obvykle v lepším balení a kromě hry obsahují různé bonusy, namátkou soundtrack na CD, sošku postavy ze hry, klíčenku nebo jiné předměty. Krabicové i online speciální edice většinou obsahují také bonusový obsah do samotné hry, může jít třeba o speciální zbroj pro vaši postavu, bonusový automobil atd. 
 
Tradicí je, že pokud hra získá ocenění „Game of the Year“, je vydána speciální GOTY edice, jež kromě hry obsahuje také veškerý obsah, jenž lze dodatečně dokoupit. Někdy je taková edice vydána i u hry bez zmíněného titulu, obvykle nese označení Complete Edition nebo Director’s Cut. Některé hry je možné také předobjednat, za což vám vývojáři nebo prodejce darují další herní bonus či například lepší obal nebo jiný předmět.
 
Zejména tituly od velkých studií často umožňují dokoupit obsah v podobě tzv. DLC (down load able content). U některých titulů jde pouze o drobné doplňky, jež mohou usnadnit postup hrou, vývojáři takto často těží z hráčů další peníze. Jindy se může jednat pouze o kosmetické přídavky, jejich nákup tedy na postup hrou nemá vliv. Některá studia vydávají pouze velká DLC, která například rozšiřují původní příběh o další dějovou linku nebo poskytují nová bojiště.
 
Někdy se můžete setkat také s remasterovanými verzemi starších her, u nichž výrobce kromě dodání obsahu vylepší grafiku a podporu současného hardwaru. 
 
 
 
 

Lokalizace

 
Výchozím jazykem většiny her je angličtina. Zřídkakdy se lze setkat se hrou s českým dabingem, kvůli velikosti tuzemského trhu se k tomuto poměrně drahému kroku vývojáři neuchylují právě často. Většinou je proto hra lokalizována pomocí titulků a přeložených textů, veškeré postavy nicméně stále hovoří anglicky.
Zejména u indie her je poměrně časté, že čeština není přítomna vůbec, pokud ji však vyžadujete, vždy se před nákupem raději informujte. Někdy může být čeština do hry vydána třetí stranou, a je tak potřeba ji stáhnout a nainstalovat dodatečně.
 
 
 
 

Doporučený věk

 
Většina her je označena doporučeným minimálním věkem hráče. U krabicových verzí bývá údaj uveden přímo na obalu, často je využíván standard PEGI, který kromě věku pomocí piktogramů zobrazuje také problematické faktory hry (viz http://www.pegi.info). Hodnocení PEGI mohou mít i tituly vydávané on-line, údaj naleznete ve specifikacích produktu.
 
S výběrem pomáhá i PEGI.
 
 
 
 
 

Cena

 
Cena nových AAA her na PC se obvykle pohybuje mezi 1000–1200 Kč za základní edici v krabicové i online verzi, u speciální se odvíjí podle množství přidaného obsahu. Tyto částky jdou obvykle velmi rychle dolů a často je hra po půl roce o polovinu levnější. 
Menší studia s indie hrami běžně volí částku zhruba do 500 Kč dle rozsahu hry, i zde je následně možné očekávat zlevnění. Zmíněné on-line platformy navíc často nabízí nedlouho po vydání výrazné slevy. 
Především u dražších titulů je namístě přečíst si recenze dané hry, i velká studia někdy přinesou na trh hru za plnou cenu, která je však nekvalitně zpracovaná.
 
 
 
 

Herní příslušenství

 
U počítače jsou základními ovládacími prvky klávesnice a myš. K dispozici jsou produkty zaměřené přímo na hráče, u herních klávesnic i myší se to kromě designu projevuje také pokročilými specifikacemi a dodatečnými tlačítky, na něž je možné namapovat vybrané akce v dané hře.
 
 
Alternativním způsobem ovládání je gamepad, ovladače od herní konzole Xbox jsou navíc s Windows přímo kompatibilní. Oceníte jej především u závodních her a bojovek, kde je gamepad pohodlnější.
Pro náruživé hráče závodních her se vyrábí i volanty s pedály a případně řadicí pákou, ty základní poskytnou pouze omezený rozsah otočení zhruba o půl kola, nejkvalitnější modely je však možné otáčet i o jeden a půl kola na každou stranu a u podporovaných her poskytují realistickou zpětnou vazbu.
 
Především pro hráče online her se vyplatí také kvalitní sluchátka s mikrofonem. Možnost mluvené komunikace se spoluhráči často velmi usnadňuje dorozumívání, zvuk ve sluchátkách zase především u FPS může vyzradit informace o pohybu protivníka. 
 
Trendem poslední doby je virtuální realita, s PC jsou kompatibilní zařízení Oculus Rift a HTC Vive. Například u závodních her dosáhnete velmi realistického prožitku propojením jednoho z přístrojů s volantem s pedály, jedná se ovšem o nákladnou záležitost. K hraní ve VR je navíc potřeba mít i výkonný herní počítač. Nabídka kompatibilních her sice není velká, neustále se však rozšiřuje.
 
Porovnat hry pro pc