Jak vybrat hru pro PC?

Jakou hru na PC? Geralt a Shani napoví.

V rozmachu herních konzolí se hry na PC stále zarytě drží a neklesají na popularitě. V počtu nabízených titulů PC hry prozatím dalece vedou a v takovém množství je snadné ztratit život - každý hráč jich má samozřejmě několik, ale v zájmu ušetření vašeho času jsme sepsali pár tipů, které vám při výběru hry na počítač pomohou.

 • Regina, redaktorka Heureka.cz
 • Doba čtení: 5 min.

Druhy her na PC

Přestože žánry se u počítačových her mohou často překrývat, jeden vždycky hraje prim. Někdo se zabaví na dlouhé hodiny u stříleček, jiný vydrží celý víkend mastit Gwent.

Závodní

Závodní hry na PC vás posadí do starých veteránů, moderních letadel nebo na sedadlo nejrychlejších motorek.

 • Arkádové závodní hry vás nechají létat vzduchem bez zákonů fyziky a šlapou především na plyn zábavy.
 • Simulační závodní hry mají propracovanou techniku jízdy a napodobují reálnou mechaniku řízení vozidel.

Strategické

Strategické hry na PC procvičí vaše mozkové závity a výhru si musíte zasloužit důvtipem a taktikou, přičemž k úspěchu je klíčový dobrý plán hry.

 • Realtime strategie počítají reálný čas a neodpustí ani chvilku nepozornosti.
 • Tahové strategie jsou podobné realtime strategiím, ovšem hráči se po každém tahu střídají.
 • Budovatelské hry umožní vystavět a provozovat města, zábavní parky, nemocnice a další.

Logické

Logické hry na PC vyžadují od hráče propojení spojitostí a odhalení vzorců, která akce má za následek jakou reakci.

Oproti strategickým hrám bývají méně obsáhlé a dávají důraz především na řešení menších hádanek a zapeklitých úkolů.

Akční

Akční hry na PC rozpumpují adrenalin hráče a procvičí jeho postřeh a koordinaci pohybu. V těchto titulech jde o splnění mise za každou cenu a udržet si na kontě alespoň jeden život. Populární jsou válečné hry na PC, ve kterých hráč zaujme pozici v bojové jednotce.

 • Střílečky - úkolem hráče je zlikvidovat všechny nepřátele, ať už jde o zločinné vojenské komando, nebo hordu nenasytných zombie.
 • Bojové hry na PC - rozmanitější ve stylu, kterým lze zneškodnit soupeře. Nabízí celou škálu bojových dovedností a je jen na hráči, jakou zvolí kombinaci k útoku a splnění zadané mise.

RPG

RPG hry na PC obují hráče do bot hrdinné postavy, kterou poté vede otevřeným světem. Hra směřuje po hlavní dějové lince příběhu, je ovšem protknutá řadou dalších úkolů, které vám pomáhají zlepšovat se a získávat dovednosti a lepší vybavení pro svou postavu.

Herní žánr pro milovníky atmosféry ve hře a objevitele prostředí. Některé známé tituly občas skrývají tzv. easter eggs, nenápadné odkazy na jiné hry, kulturu nebo významné události.

Dětské

Hry pro děti na PC jsou bez nevhodného obsahu a mají často výukový charakter. Zábavné hádanky a kvízy mají podporovat a rozvíjet dětské myšlení. Některé jsou inspirovány oblíbenými kreslenými a filmovými postavičkami.

Určení hry podle věkové kategorie naleznete na obalu hry, nebo v jejím popisku - tzv. PEGI hodnocení.

Sportovní

Ve sportovních hrách na PC si můžete vyzkoušet kariéru atleta, závodníka nebo dokonce lovce. Hráč má na starosti průběh jednotlivých zápasů nebo závodů, případně lze spravovat a budovat celý tým.

V nabídce se nejčastěji objeví hokejové hry, fotbalové ale také BMX hry na PC, biatlon, snowboard, nebo kompletní olympijské hry.

Simulátory

Hry na PC sïmulátory umožní realistické prožití fiktivního světa. Napodobují rozmanité činnosti v principu skutečného života. Některé takové hry slouží i pro výuku a školení.

Vyzkoušet si můžete řízení sportovního klubu, práci na farmě, nebo populární hry s koňmi na PC, kde pečujete o své svěřence.

Adventury

Příběhové hry na PC kladou důraz především na děj a jeho prožití hráčem. Bývají často proloženy filmovými sekvencemi - ty pokročilejší už využívají skutečné herce, jejichž pohyby snímají senzory, které je převedou do animované postavy.

V adventurách je třeba dávat pozor na své okolí, které často nabízí nápovědy k postupu ve hře. Mezi adventurami se objevuje široká škála žánrů, například hororové hry na PC, středověké nebo fantasy hry.

Speciální edice a DLC

Speciální edice mívají bonusový obsah do hry oproti základní verzi - speciální zbroj pro postavu, vozidlo nebo další vedlejší mise. Krabicová vydání Sběratelské edice jsou často v lepším balení a kromě hry obsahují například soundtrack na CD, sošku postavy ze hry, klíčenku nebo jiný merchandise.

Tradicí je, že pokud hra získá ocenění Game of the Year, je vydána speciální GOTY edice obsahující veškerý dodatečný obsah. Někdy je taková edice vydána i u hry bez zmíněného titulu, obvykle nese označení Complete Edition nebo Director’s Cut.

Batman Arkham Origins

Zejména tituly od velkých studií často umožňují dokoupit obsah v podobě tzv. DLC (downloadable content). U některých titulů jde o drobné doplňky, usnadňující postup hrou, jindy jde jen o kosmetické přídavky, jejichž nákup vývoj hry nijak neovlivní. Některá studia se zaměřují na obsáhlá DLC, která rozšiřují původní příběh o další dějovou linku nebo poskytují nová bojiště.

U starých PC her, které se těší velké oblibě se můžete setkat s remasterovanými verzemi, kde výrobce kromě dodání obsahu, vylepší grafiku a podporu současného hardwaru.

Jakou hru na PC podle parametrů?

Výkon počítače

Při výběru hry je nutné zohlednit také výkon počítače. Kancelářský notebook neutáhne 3D tituly, náročné na grafickou kartu, hry pro slabé PC najdete, musíte se ovšem smířit s nižší kvalitou obrazu, nebo méně náročným kouskem. Zabrousit lze mezi indie hry na PC, které vydávají nezávislí vývojáři. Jejich grafika bývá jednoduchá, spíše umělecká než realistická, ovšem příběhem si často nezadají ani s velkými studii. Jak náročná bude konkrétní hra je vždy uvedeno v jejím popisu, nebo na obalu krabice.

 • Minimální požadavky na hardware - pokud váš počítač splňuje tyto limity, hru spustíte v základním nastavení.
 • Doporučené požadavky - s těmi už si zahrajete v nejvyšší kvalitě, kterou hra nabízí.

Hry s vysoce realistickým zobrazením prostředí vyžadují ty nejmodernější a nejlépe vybavené počítače s výkonnými grafickými kartami, které je možné upgradovat o výkonnější komponenty. Kancelářské počítače a notebooky náročnější hry většinou nezvládnou, případně s výrazným omezením.

Pokud se v těchto parametrech ztrácíte, využijte specializovaných stránek, které automaticky detekují hardware vašeho přístroje, a porovnají náročnost hry, jejíž kompatibilitu chcete zjistit.

Nadupaný počítač si zaslouží rovnocenného parťáka - v našem rádci se dozvíte, jaký herní monitor vám zaručí kvalitní vizuální zážitek.

Hry pro Mac a Linux

Platformy Mac a Linux mají užší nabídku než Windows a krabicové verze her jsou pro ně vzácností. Internetové obchody jako Steam nebo Origin nabízí poměrně velký počet kvalitních titulů i nenáročných indie her.

Oba systémy dovolí využít emulátor, který dokáže spouštět soubory určené pro Windows - pro Linux jde o program Wine, pro Mac je určen WineBottler. Ani jeden ovšem nezaručí stoprocentně bezchybný chod hry, je proto dobré předem dohledat kompatibilitu konkrétního titulu.

Mafia Definitive Edition

Typy her na PC a jejich distribuce

PC hry lze zakoupit v krabicové verzi, nebo prostřednictvím online distribuce. Na poli online nákupu her dominuje platforma Steam vyvinutá studiem Valve. Origin využívá studio EA a Ubisoft působí online coby U-Play. Všechny tyto platformy umožňují kromě nákupu her také kontakt s dalšími hráči - v případě Steamu mohou u podporovaných her měnit různé předměty, stahovat si modifikace od komunity a vést diskuze.

Zatímco Origin a U-Play se omezují na hry vydávané pod distribucí EA a Ubisoftu, Steam nabízí obrovské portfolio her včetně méně známých titulů. Umožňuje také vývojářům zpřístupnit hru v rozpracované verzi ještě před vydáním a nezávislým indie studiím zařadit své hry do programu Steam Greenlight, kde hráči mohou odhlasovat, jestli daná hra má být zařazena do nabídky.

Hra z těchto platforem bude pevně svázána s vaším účtem.

Online hry

Online hry na PC umožňují multiplayer kooperaci s více hráči. Nejčastěji jde o akční hry, strategie, sportovní, závodní a RPG tituly. Specifickou kategorií je MOBA (Multiplayer Online BattleArena) nebo MMORPG hry na PC pohybující se na hraně akčních her, strategií a RPG. V těchto PC hrách pro dva a více hráčů se týmy utkávají na malých mapách, kde je cílem zničit protivníkovu základnu. Některé takové online hry se dokonce hrají profesionálně v rámci e-sport scény.

I used to be an adventurer like you, then I took an arrow in the knee.

Příslušenství

Herní PC

Herní klávesnice

Herní myši

Herní ovladače pro PC

Volanty

Herní sluchátka

Herní křesla

Brýle pro virtuální realitu

Nejčastější dotazy

Utáhne můj počítač hru?

Požadavky na hardware jsou uvedeny na obalu hry. Nechcete-li riskovat, existují webové stránky, na kterých si vyhledáte kýžený titul a spustíte automatickou detekci požadavků pro vyhodnocení vašeho počítače.

Je hra v češtině?

Výchozím jazykem většiny her je angličtina. České hry na PC jsou vzhledem k velikosti tuzemského trhu vzácné. Vývojáři raději než dabing volí levnější verzi lokalizace pomocí titulků a přeložených textů. Zejména u indie her je poměrně časté, že čeština není dostupná vůbec. Pokud se bez ní neobejdete, pročtěte si informace o produktu, kde je lokalizace vždy uvedena.

Bude hra vhodná pro děti?

Většina her bývá označena doporučeným minimálním věkem hráče – u krabicových verzí je údaj uveden přímo na obalu a u online PC her ve specifikacích produktu. Rozšířený standard PEGI (Pan European Game Information) uvádí kromě věku také problematické faktory hry.

Hodnocení PEGI má pět kategorií:

Věk hráče Obsah
PEGI 3 Bez vulgarismů a násilí. Humorný kontext bez hrůzostrašných scén.
PEGI 7 Bez vulgarismů, násilí pouze formou humoru (Tom a Jerry). Některé scény mohou dítě vystrašit.
PEGI 12 Násilí pouze proti jednoznačně fiktivním postavám, nikdy proti lidem nebo zvířatům. Připouští decentní nahotu a vulgarismy bez sexuálního podtextu.
PEGI 16 Zobrazují násilí a sexuální aktivity podle reálného života. Připouští vulgární projevy, užívání tabáku a drog a kriminální aktivity.
PEGI 18 Hry pro dospělé – graficky zobrazují hrubé násilí, včetně takového, které může ve hráči vzbuzovat odpor.

Užitečné články

Recenze Diablo 4 Jak udělat snímek obrazovky na PC (Windows i Mac) Nejlepší herní notebooky na Fortnite Top hry na mobil Jak zvýšit výkon notebooku